poniedziałek, 1 lipca 2013

1 lipca - Dzień Psa

Pies jest nie tylko najlepszym, ale i najstarszym przyjacielem człowieka. Dziesiątki, a może nawet i setki tysięcy lat temu był pierwszym zwierzęciem, którego udało nam się udomowić. A może to sam wilk wybrał towarzystwo człowieka? Choć wtedy to on radził sobie lepiej, był doskonałym myśliwym i nie potrzebował opieki ludzi. Mimo tego, że miał nad nami przewagę, zdecydował się nam towarzyszyć, bronić i pracować dla nas. 
Suczka strzegąca grobu dziecka na rzymskim nagrobku

A jak ludzie mu się za to odwdzięczają? 
Wystarczy spojrzeć na niby niewinne powiedzenia, które tak naprawdę utrwalają negatywny obraz psa i usprawiedliwiają jego złe traktowanie.
Mówimy np. "Zejść na psy". A co takiego złego one robią? Nie zdradzają, nie zabijają dla przyjemności, nie opuszczają w potrzebie... 
Albo "zabić jak psa", co usprawiedliwia bestialskie traktowanie zwierząt. Takie, o którym słyszymy coraz częściej w wiadomościach, jak np. ciągnięcie przywiązanego psa za samochodem, dopóki nie urwie mu się głowy....
"Zimno jak w psiarni", bo przecież "wiadomo", że pies przetrwa w każdych warunkach i nie należy mu się zapewnienie ocieplonej budy...
"Łże jak pies" - skąd takie powiedzenie? Przecież akurat pies jest jedyną istotą, która nie jest w stanie oszukać człowieka.
"Wieszać na kimś psy", czyli to co najgorsze, bo tak przyzwyczailiśmy się je traktować...
A tymczasem to pies jest jedyną istotą, która nie opuści człowieka, nawet kiedy ten jest biedny, słaby i nieporadny (wystarczy spojrzeć na psy bezdomnych, które bronią ich "dobytku" na ulicy, choć w zamian nie otrzymują nic...), a także kiedy jest okrutny, bije go i kopie - pies cieszy się na widok nawet takiego "właściciela", bo tak kocha ludzi.

To smutne, ale takie stereotypy są źródłem nienawiści i przemocy wobec tych zwierząt. Dziś każdy może kopnąć bezdomnego psa, obrzucić kamieniami, strzelić do niego z wiatrówki... To są zachowania społecznie akceptowane, bo"to tylko pies".
A przecież to my je stworzyliśmy i nauczyliśmy, że mają dla nas pracować: pomagać w polowaniu, strzec naszych zwierząt i domu, a nawet walczyć z nami na wojnie. Dziś pomagają nam wytropić ładunki wybuchowe, narkotyki, a nawet szkolone są by wykrywać raka u ludzi w najwcześniejszym stadium. Opiekują się osobami niepełnosprawnymi i "leczą" chore dzieci.

Dlaczego więc tak bardzo nam przeszkadzają i za wszelką cenę chcemy się ich pozbyć? Przecież to my bezmyślnie je rozmnażamy, zamiast kontrolować przyrost liczby psów w miastach, jak na cywilizowanych ludzi przystało, a przecież za takich się uważamy. Zamiast sterylizować psy, ciągle dopuszczamy do ich rozmnażania, a szczeniaki albo się utopi, albo wyrzuci do śmieci w foliowej torbie, a w "najlepszym" wypadku wyrzuci na ulicę by dalej się rozmnażały, czy odda do schroniska... A tam brudna, ciasna klatka, nikłe szanse na adopcje, zero opieki weterynaryjnej oraz sterylizacji... W efekcie, jeśli pies trafi w niewłaściwe ręce, dalej będzie się rozmnażał... Oczywiście mamy tu na myśli warunki panujące w naszym, legnickim, schronisku.
Tak łatwo jest nam uznać, że zwierzę nic nie czuje, a gdybyśmy otworzyli szerzej oczy, na każdym kroku moglibyśmy zauważyć niezwykłe zachowania psów. Uważamy je za źródło wszelkiego brudu i chorób w mieście, a nie rzadko są czyściejsze i bardziej uczuciowe od nas. Ten pies zakopał padłego szczeniaczka:


Psy w naturze radzą sobie o wiele lepiej od nas. Badania naukowe wykazały, że:
* lepiej widzą - ich kąt widzenia sięga 250 stopni, podczas gdy ludzki jedynie 180, to znaczy, że psy mogą widzieć także to co dzieje się za nimi. Ponadto ich wzrok jest o wiele bardziej wyczulony na ruch, a także lepiej widzą w ciemności.
* słyszą więcej i lepiej od nas - psy są w stanie odbierać dźwięki o częstotliwości i natężeniu nieodbieranym przez ludzkie ucho. Potrafią wychwycić i rozpoznać dźwięki z odległości 80 m, podczas gdy ludzie tylko z 20 m. Skala słyszalności dźwięków kończy się u człowieka na 20 000 Hz, u psów sięga aż 50 000 Hz.
* psy są bardzo wyczulone na dotyk, a otaczający ich świat mogą odczuwać nawet kiedy nie widzą, za pomocą bardzo czułych "wąsów" - dlatego tak ważne jest, by strzygąc psa nie obcinać ich.
* a przede wszystkim psy mają tak doskonały węch, że bez problemu wyczują nie tylko swojego pana, ale także broń, środki wybuchowe czy nawet choroby...

Powinniśmy być dumnie, że zwierzęta te, tak doskonale przystosowane do warunków naturalnych, żyją u naszego boku, dają nam swoje ciepło, towarzystwo, a także pracę i pomoc. Zamiast tego jesteśmy tak zaślepieni, że na każdym kroku staramy się zniszczyć i wytępić to, co naturalne... w końcu nawet nasi najstarsi i najwierniejsi przyjaciele zaczęli nam przeszkadzać...

Psia lojalność :
Pies ratuje swojego właściciela z powodzi - pcha jego wózek.




Doceniajmy nasze zwierzaki! One są po to, by upiększać nam  życie :)

1 lipca - Dzień Psa
Dzień ten powstał na cześć psów wszelkiej maści i ras w dowód uznania za ich miłość, lojalność i przywiązanie, za ich pracę w ratownictwie, w wykrywaniu narkotyków czy bomb i za ich poświęcone życie.
Dzień Psa jest dobrą okazją, by zastanowić się nad tym, jak psy są traktowane w naszym społeczeństwie. Jeśli mowa o tych, które mają swoich panów, sprawa jest prosta - czy są odpowiednio minimum trzy razy dziennie wyprowadzane, czy jedzenie jest w misce, czy świeża woda stoi obok, czy pilnujemy dat profilaktycznych szczepień, by nasze psiaki były zdrowe, czy mamy kolorowe piłeczki do zabawy i gryzaki. Te sprawy nie są nazbyt wymagające, znacznie gorzej jest, gdy takiego "pana" brak.

W tym dniu powinniśmy więc pamiętać nie tylko o naszym rozpieszczanym pupilu, leżącym wygodnie na kanapie i biegającym po ogrodzie, ale też tych psiakach, którym nie trafił się w życiu dobry człowiek.

Początek wakacji jest bowiem czasem wielu psich nieszczęść — właściciele czworonogów, gdy nie mają co z nimi zrobić w wakacje, masowo się ich pozbywają. Psy są wyrzucane z jadących samochodów, przywiązywane do drzew lub trafiają bezpośrednio z rąk właścicieli do schroniska. 

Co zrobić, kiedy będziemy świadkiem porzucenia psa? Jeśli zobaczymy, że ktoś wyrzuca psa z samochodu, najlepiej spisać numery rejestracyjne pojazdu i złożyć raport na komendzie policji lub w straży miejskiej. Można też zgłosić sprawę w terenowym oddziale Straży dla Zwierząt. Należy pamiętać, że nawet najspokojniejszy pies w tak ekstremalnej i stresującej dla niego sytuacji może być niebezpieczny, dlatego najlepiej zawiadomić najbliższe schronisko dla zwierząt o tym, że w danym miejscu znajduje się bezdomne zwierzę. Jeśli nie wiemy, do którego schroniska zadzwonić, lub nie mamy do niego kontaktu, wystarczy powiadomić o zaistniałej sytuacji gminę, na terenie której przebywa pies. Każda gmina powinna mieć podpisaną umowę ze schroniskiem i sprawą zajmą się osoby do tego upoważnione.

Często spotyka się psy zaniedbywane, bite, głodzone przez swoich "właścicieli". A przecież zwierzętom można pomagać na różne sposoby - opiekując się nimi, stając w ich obronie, szukając im nowych domów, czy zachęcając do przyjaźni z nimi. KAŻDY Z NAS  może to robić! -  niezależnie od miejsca zamieszkania, zamożności, wieku - . W ich oczach zawsze zobaczymy wdzięczność i ogromną radość. Psy bowiem kochają bezinteresownie, za to tylko, że jesteśmy. Spróbujmy po prostu odwzajemnić tę miłość.

To stosunkowo nowe święto, ustanowione w 2007 roku z inicjatywy czasopisma „Przyjaciel Pies”. Głównym celem obchodów jest oddanie hołdu najlepszemu przyjacielowi człowieka oraz promowanie akcji mających na celu pomoc psom bezdomnym i potrzebującym. Minęło kilkanaście tysięcy lat od czasu udomowienia czworonogów, dlatego trudno byłoby im przetrwać bez pomocy człowieka. Niestety, bardzo często to właśnie człowiek stanowi dla nich największe zagrożenie, traktując je jako tymczasową maskotkę, a w skrajnych przypadkach nawet jak worek treningowy.

Nie oznacza to wcale, że musimy czcić psy jak starożytni Egipcjanie. Wystarczy zadbać o to, by na co dzień miały powody do merdania. Czworonogi mają w końcu doskonały węch – z łatwością wyczują, że są kochane.

"Pies jest jedyną istotą na świecie, która bardziej kocha ciebie niż siebie samego" J. Billlings. Jeśli dla Was to za mało, przedstawiamy Wam listę 10-ciu powodów, dla których warto sprawić sobie czworonożnego przyjaciela:
 Powód 1.: pies Cię nie ocenia. Nie obchodzi go jak wyglądasz, ile masz kilogramów nadwagi, z kim się zadajesz, nie przeszkadza mu Twoje chrapanie, ani muzyka jakiej słuchasz. A co najważniejsze, nie interesuje go nawet zasobność Twojego portfela!

 Powód 2.: pies zawsze Cię powita. Nikt nie powita Cię z taką radością, kiedy skonany wrócisz po całym dniu pracy do domu. A co najlepsze, jeśli w drzwiach stanie piękna Penelope Cruz czy przystojny George Clooney – on i tak wybierze właśnie Ciebie.

Powód 3.: pies ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich. Nawet nie wiesz, jak wielu psich przyjaciół można poznać podczas spacerów z czworonogiem. Pies ułatwia również kontakty damsko-męskie. Nie ma lepszego sposobu na podryw niż przesympatyczny pupil.

Powód 4.: pies może mieć pozytywny wpływ na Twoje dziecko. Dobry kontakt dziecka z psem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny. Uczy respektu, szacunku, wrażliwości oraz odpowiedzialności wobec zwierząt i ludzi.

Powód 5.: pies zawsze Cię wysłucha. Psu możesz się wyżalić, pochwalić czy zwierzyć z największych sekretów. Zawsze znajdzie dla Ciebie czas i nigdy da po sobie poznać, że go nudzisz. A co najważniejsze – zachowa dla siebie wszystkie Twoje tajemnice.
 Powód 6.: psy mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Właściciele tych czworonogów odczuwają większą radość życia, są bardziej aktywni i mniej podatni na stres. Dowiedziono również, że osoby posiadające psa mają niższy poziom cholesterolu i tłuszczu we krwi.

Powód 7.: przy psie zapomnisz o nudzie. Nie masz co zrobić z wolnym czasem, brakuje Ci zajęcia? Pies dostarczy swojemu człowiekowi niezapomnianych wrażeń. Pogryzione meble i buty, mokre plamy na dywanie, zabawa w "co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", zjadanie śmieci na spacerach, sierść w talerzu zupy – to mniej ekstremalne przykłady.
Powód 8.: pies to doskonała wymówka. Nie wiesz jak skończyć nudną rozmowę telefoniczną, jak wykręcić się ze spotkania czy wyjść wcześniej z nieudanego przyjęcia? Wystarczy powiedzieć magiczne zdanie: bardzo mi przykro, ale muszę wyjść z psem na spacer. To naprawdę działa!
 Powód 9.: pies pomaga prowadzić aktywny tryb życia. Od dawna planujesz zmienić swój tryb życia na bardziej aktywny, ale wciąż brak Ci motywacji? Pies sprawi, że ruch na świeżym powietrzu stanie się dla Ciebie przyjemnością. Zyskasz też towarzystwo na długie spacery.

Powód 10.: zyskasz przyjaciela na dobre i na złe, który zawsze będzie Ci wierny. Czy może być coś cenniejszego?

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

"Pochwała psa: Jedynym całkowicie pozbawionym egoizmu przyjacielem, na jakiego człowiek może liczyć w tym samolubnym świecie, jaki go nigdy nie opuści, nie okaże niewdzięczności bądź zdrady, jest jego pies (...) Całować będzie dłoń, która nie zdoła zapewnić mu pożywienia, lizać będzie rany i sińce, powstałe w zetknięciu z brutalnością świata (...)"/Georg Vest, 1870/

"Wierność psa jest bezcennym darem nie mniej zobowiązującym niż ludzka przyjaźń" /Konrad Lorenz/

„Wielcy” o „mniejszych”

"Na początku Bóg stworzył człowieka, ale widząc go tak słabym, dał mu psa" - /Alfons Toussenel/

"Jeśli w niebie nie ma psów, to chcę pójść tam, gdzie po śmierci idą one" – Anonim

"Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy" - Edward Abbey

Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka" - Samuel Butler

Ta mądrość przychodzi człowiekowi dopiero z wiekiem: Nie każdy pies -psem Nie każdy człowiek - człowiekiem. Jan SZTAUDYNGER

Posiadanie psa jest jak tęcza. Szczenięta są radością na jednym jej końcu. Stare psy są skarbem na drugim.- Carolyn Alexander

"Jeśli pies spojrzy na ciebie i nie chce podejść, powinieneś dokładnie przyjrzeć się swojemu sumieniu" - /Woodrow Wilson/

"Ten kraj szczęśliwy ... gdzie - po psie płaczą szczerze i dłużej ..."/Adam Mickiewicz/

"Wielcy ludzie mają zazwyczaj tak wielkie serce, że się w nich zawsze znajdzie miejsce dla uczciwego psa"/ Kornel Makuszyński/

"Wierności i przebaczenia ucz się od psa" - /Bogumił Buczyński/

 "Pies już teraz nie należy do psiego stada, lecz do gromady ludzkiej. Ludzie, wśród których żyje to jego stado. Dlatego też pies kocha ich jak swoich bliskich." - /Karol Capek/

 "Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem" -/ Mark Twain/

 "Jeśli ktoś się nie podoba twojemu psu, najprawdopodobniej tobie też nie powinien się podobać" - /Anonim/

"Aby właściwie nacieszyć się psem, nie wystarczy po prostu nauczyć go być prawie człowiekiem. Chodzi o to, by otworzyć się na możliwość stania się po części psem" - /Edward Hoagland/


"Nie ma znaczenia ile masz pieniędzy, ani ile rzeczy, możesz być biedakiem, ale mając psa jesteś bogaty" - /Louis Sabin/

Nikt tak nie docenia geniuszu zawartego w twoich słowach jak twój pies" - /Christopher Morley/

Uśmiech psa znajduje się w jego ogonie. - W. Hugo

D l a t e g o :


NIE PORZUCAJ ! -
- ADOPTUJ!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz